Šeme vezivanja elektroinstalacija u razvodnim kutijama

jednopolni prekidač

kako se veze obican jednopolni prekidac

ili: običan prekidač. Najčešća i najjednostavnija veza prekidača u elektroinstalacijama. Sa dovodnog kabla se prekida faza (braon, ili crna žica), a nula (plava) i uzemljenje (žuto-zelena) se vežu direktno, na žice iste boje od potrošača. Sa prekidača se jedna žica povezuje sa braon ili crnom žicom potrošača.

dvopolni prekidač

kako se veze serijski dvopolni prekidac

ili: serijski prekidač je vezivanje gde se na jedan prekidač povezuju dva potrošača. Isto kao i kod jednopolnog prekidača, faza se prekida, a nula i uzemljenje se vežu direktno na potrošač. Sa prekidača se po jedna žica veže sa jednim potrošačem.

prekidač sa indikacijom

kako se veze kip prekidac sa indikacijom

ili: kip prekidač, se obično primenjuje u kupatilima i mokrim čvorovima, kao i na svim mestima gde treba da postoji indikacija da je nešto priključeno na napon. Za indikaciju na kip prekidaču se pored faznog provodnika koristi i nulti. Tako da se nula sa dovoda povezuje i sa potrošačem i sa prekidačem. Faza se prekida, a preko treće žice se povezuje potrošač. Uzemljenje se vezuje direktno na potrošač.

naizmenični prekidač

kako se veze naizmenicni prekidac

Može se reći da je ova veza bila i ostala najveći test za neke kvazi-majstore. Mnogi su padali na ovome, čak i posle mnogo godina nailazim na ljude koji ne znaju ovo povezati. Jednostavnost ove veze zbunjuje mnoge.
Naizmenični prekidači se vezuju u paru. Na mestima gde imate potrebu da palite svetlo na jednom mestu, a gasite na drugom. Primeri su brojni, stepenište, hodnici, spavaće sobe...
Kao i kod drugih prekidača, prekida se faza a nula i uzemljenje se vezuju direktno na potrošač. Faza se dovodi na prvi prekidač, a sa drugog prekidača se vezuje potrošač. Prekidači su međusobno vezani sa dve žice. Sa prvog prekidača faza se šalje naizmenično preko jedne od dveju žica na drugi prekidač, a drugi prekidač ili propušta, ili ne propušta fazu dalje.
Preporučio bih povezivanje prekidača kao na slici, gde su žice ukrštene po bojama. U slučaju da se nekada mora otvoriti razvodna kutija, lako bi se utvrdilo šta je veza naizmeničnih prekidača, a šta nule i uzemljenja. Osim toga, korisno je i pri montaži samih prekidača. Ukoliko bi se žice povezale na isti način u samim prekidačima, bili bi u istom položaju kada je potrošač isključen.

unakrsni prekidač

kako se veze unakrsni prekidac

U vezu naizmeničnih prekidača ubacuje se unakrsni, kada se ima potreba za uključenjem/isključenjem sa više od 2 mesta. Unakrsni prekidači se uvek koriste između naizmeničnih, možete staviti koliko god hoćete unakrsnih, ali na početku i na kraju veze moraju biti naizmenični prekidači. Faktički se dve žice koje su veza između dva naizmenična prekidaju i između se povezuju unakrsni prekidači. Faza se dovodi na prvi naizmenični prekidač, sa njega dve žice idu na unakrsni prekidač. Sa unakrsnog se sa druge dve žice povezuje sledeći unakrsni, ukoliko ga ima. I tako redom. Pa, se sa poslednjeg unakrsnog dve žice spajaju na drugi naizmenični prekidač, a na njega se povezuje potrošač.

Eeee,

za kraj

jedan test za

električare

Pred vama su dve kuće u polju.

Do obe je došla električna energija od javnog snabdevača.

Između kuća se nalazi bunar.

Iznad bunara je svetiljka,
koja je sa po jednom žicom vezana do obe kuće.

Svetiljka može da se uključi
i isključi iz obe kuće.

Znate li objasniti kako je vezana?

Razmislite...

Pišite komentare na

eMail